TWİTTER UYGUNSUZ İÇERİKLİ SAHTE HESAP - Sosyal Hesaplarim

TWİTTER UYGUNSUZ İÇERİKLİ SAHTE HESAP

  • Anasayfa
  • TWİTTER UYGUNSUZ İÇERİKLİ SAHTE HESAP
image
image
image
image
image
image
image
image
image

TWİTTER UYGUNSUZ İÇERİKLİ SAHTE HESAP

 

Twitter bugün dünya üzerinde en çok kullanılan sosyal medya platformlardan biri. Hem eğlenmek ve zaman geçirmek için, hem de haber almak için oldukça ideal bir ortam. Fakat zaman zaman Twitter içerisinde bulunan kötü niyetli kişiler tarafından bazı problemler yaşanabiliyor. Yaşanan bu problemlerden biri de uygunsuz içerikli sahte hesaplar açılması. Söz konusu sahte hesaplar etkileşim almak için başka insanların fotoğraflarını ya da kişisel bilgilerini kullanabiliyor. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda var. Peki böyle bir durumla karşılaşıldığında ne yapmak gerekiyor? İşte detaylar…

 

Uygunsuz İçerikli Sahte Hesapların Yarattığı Sorunlar

 

Bazı kötü niyetli Twitter kullanıcıları, gerek etkileşim almak için, gerekse de kişisel sebeplerden ötürü, sahte hesaplar açarak sizi veya ünlü birisini taklit edebilir. Örneğin sizin fotoğraflarınızı alarak uygunsuz içerikler içerisine yerleştirebilir. Bugün çok sayıda insanın karşılaştığı bir sorun olan sahte hesaplar, kullanıcılara ciddi zararlar verebilir. Elbette söz konusu sorunlar yalnızca bununla sınırlı değil. Bu sahte hesaplar ile insanların inandıkları değerlere ve ideolojilerine saldırı olabilir. Böyle durumlarda Twitter her ne kadar çeşitli önlemler alıyor olsa da, çoğu zaman bu önlemler yetersiz kalıyor. Peki Twitter’ın aldığı önlemler neler ve siz söz konus sahte hesaplardan kurtulmak için ne yapabilirsiniz? Hep birlikte bakalım…

 

Uygunsuz İçerikli Sahte Hesaplar Nasıl Engellenir?

 

Tıpkı diğer sosyal medya uygulamaları gibi Twitter uygunsuz içerikli sahte hesap yakaladığında genellikle kısa süre içerisinde kapatıyor. Fakat Twitter her zaman sahte hesapları kendi başına fark edemeyebiliyor. Bu durumda sizin söz konusu hesapları Twitter’a bildirmeniz gerek. Bunun için Twitter hesabınıza giriş yaptıktan sonra öncelikle sağ taraftaki “kimi takip etmeli” kısmında “tümünü görüntüle” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Burada karşınıza bir arama kutucuğu çıkacak. Bu arama kutucuğuna uygunsuz içerikli sahte hesabı yazın ve aratın. Kullanıcıyı bulup profiline gittikten sonra profilde bulunan “ayarlar” simgesine tıklayarak kullanıcıyı bildirin. Bu seçeneğe tıkladıktan Twitter uygunsuz içerikli sahte hesap ile ilgili olarak size bazı sorular soracak. Bu sorular şu şekilde:

 

İlk soru hesap ile ilgili nasıl bir sorun yaşandığı. Burada İlgi çekmiyor, spam gönderiyor, hesap muhtemelen ele geçirilmiş, taciz ediyor ya da zarar veriyor seçeneklerinden birini işaretlemeniz gerekiyor. Seçmiş olduğunuz cevaba göre Twitter size sorular sormaya devam ediyor ve böylelikle hesap hakkında bilgi sahibi oluyor. Sizin yaptığınız bu bildirim sonrasında Twitter uygunsuz içerikli sahte hesap konusunda gerekli kapatma işlemini yapıyor.

 

Twitter Uygunsuz İçerikli Sahte Hesap Şikayet Edilir mi?

 

Eğer size rahatsızlık veren, zarar veren ya da sizi taklit eden sahte hesaplardan Twitter’a yapmış olduğunuz bildirimler sonucu kurtulamıyorsanız ve söz konusu hesaplar size zarar vermeye devam ediyorsa, bu durumda daha ciddi önlemler almanız ve bu sorunu ortadan kaldırmak için adli yollara başvurmanız gerekiyor. Bunun için de yapmanız gereken ilk şey savcılığa giderek suç duyurusunda bulunmak. Böyle bir durumda yargı sistemi gereğini yapmakta ve genellikle sahte hesap sahiplerine ciddi yaptırımlar uygulanmaktadır.

 

Eğer sahte hesap sahibi size maddi ve manevi olarak herhangi bir zarar verdiyse, söz konusu sahte hesap sahibine hem maddi, hem de manevi tazminat davası açabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki twitter üzerinden sahte hesaplar açmak ve bu hesaplar üzerinden başkalarını taklit etmek ya da birilerine zarar vermek hapis cezası ile sonuçlanabilecek bir suçtur. Bu yüzden böyle durumlar ile karşılaştığınızda muhakkak savcılığa suç duyurusunda bulunun.