Twitter Canlı Yayın Açma - Sosyal Hesaplarim

Twitter Canlı Yayın Açma

image
image
image
image
image
image
image
image
image

Twitter Canlı Yayın Açma

Günümüzde sosyal medya oldukça aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Sosyal medya hesapları içerisinde en çok kullanılanlardan birisi ise twitter’dir. Peki bu kadar rağbet gören twitter’de canlı yayın nasıl açılmaktadır?
Twitter Canlı Yayın Nasıl Açılır?
 

Twitter canlı yayın nasıl açılır sorusu binlerce kişi tarafından merak edilmektedir. Çünkü oldukça fazla kişi twitter kullanmaktadır. 2014 Yılı şubat ayında ortaya çıkan periscope, twitter tarafından satın alınmıştır. Twitter periscope üzerinden canlı yayın desteğini başlatmıştır. Periscope otomatik olarak kullanıldığı için kullanıcıların periscope indirmelerine gerek yoktur, uygulamayı kullanıyor olmak yeterlidir. Fakat ek özellik eklemek isteyen kişiler İOS ya da Android için periscope uygulamasını indirebilir. 
Canlı yayın, bilgi paylaşımı açısından çok önemlidir. Hatta bazı durumlarda delil olarak bile kullanılabilmektedir. Uzun bir süre bu imkân facebook, Live gibi uygulamalar tarafından kullanıcılara sunulmuştu. Bilindiği üzere twitter’de anlık olaylar sıkça paylaşılmaktadır ve bu durum da twitter’ı adeta anlık haber kaynağına dönüştürmüştür. Sırf bu açıdan bile canlı yayın son derece önemlidir. Çünkü olayları doğrudan paylaşma imkânı sunan canlı yayın ile milyonlara ulaşmak mümkündür.

Twitter’de Canlı Video Oluşturmak
Twitter’de canlı video oluşturmak için öncelikle akıllı telefon kullanıyor olmak gerekmektedir. 
Twitter uygulamasını çalıştırmak için yeni bir yayın oluşturulmalıdır. Bir sonraki sayfada ise ekranın ana bölümünde en altta bulunan seçeneklere dikkat etmek gerekmektedir. İçerisinde göz simgesine benzeyen bir işaret görülecektir. Bu simgenin altında canlı yazan bir video kamera simgesi mevcuttur. Bu simgeye dokunulduğu zaman kamera ve mikrofona erişime izin verilmesi için kullanıcılara birkaç soru sormaktadır. Bu sorulara cevap verildikten sonra kamera ve mikrofon erişimine izin verilmiş olur. 
Twitter’de canlı yayın için bu aşamalardan sonra twitter’de canlı olunabileceğini belirten bir mesaj alınacaktır. “Tamam, var “ diyalog kutusuna onay verildikten sonra uygulamanın kamera erişimine ulaştığı görülecektir. Canlı yayına isim vermek isteyen kişiler, neler oluyor alanından canlı yayını için uygun olan ismi girebilir.  Canlı yayını sona erdirmek isteyen kullanıcılar ise yayınlamayı durdur seçeneğinden durdurabilir. Videoyu silmek veya galeriye kaydetmek seçeneğinden dilediğini seçebilirler.
Scope'ta Telif Hakkı Şikayetleri Nedir?
Yapılan canlı yayınla alakalı telif hakkı konusu kullanıcıların dikkatini çeken bir konudur. Telif hakkında şikayet edilen bir yayınınız olduğunda nasıl bir süreç olacağını merak ediyor olabilirsiniz. Bu gibi hallerde Twitter yayın telif hakkı konusunda şu ayrıntıları veriyor:
 
Telif hakkı bildirimlerinde hesabınız kilitlenir ve uygulama girişinde bildirime mail adresinizi girmelisiniz.
Telif hakkı konusunda kopya isteme hakkınız vardır. İşlem numarasını öğrenmek adına bu talep edilebilir.
Telif hakkı şikayeti ardından hesabınız 6 saat kilitli kalmaktadır.
Kilitli kalan hesabınızın süresi dolunca telif hakkı politikasına uygunluk konusunda onay gerekir.
Üst üste ihlal durumları olduğunda kalıcı olarak askıya alınabileceği unutulmamalıdır.
Otomatik telif hakkı iddiaları konusunda yetkisiz kullanım olursa bunun denetlenmesi için Twitter telif sistemi devreye girmektedir. Twitter ve Scope yayınları kendisi kilitlenebilir. Teknik anlamda sınırlı görüntülenme durumu da olabilir.
Yayında ihlal olması halinde itiraz şansı olmakla beraber geçerlilik durumu tartışılacaktır. Yani itiraz hallerinde Twitter önce incelemeye alıyor ve yayınlarla alakalı kanaate göre yeniden erişimi sağlayabiliyor.  İddia doğruluğu açısından bir değerlendirme söz konusu denebilir.
Materyali kullanma hakkınız varsa ve buna rağmen telif hakkı nedeniyle şikayet aldıysanız itirazda bulunabilirsiniz. Adil kullanım kapsamında değerlendirilen hesaplar kullanıma devam edecektir.
Telif hakkı politikası kapsamında Twitter resmi geçerliliği olan şekilde telif hakkına yönelik yayından kaldırma bildirimleri aldığında devreye karşı bildirim de girebilir. Bazı hallerde uzun süreli olmayan cezalara da rastlanabilir.